1. K tvrzenému akutnímu ohrožení obyvatel

Pan místostarosta pro dopravu Michal Frauenterka ve čtvrtek na webu městské části představil projekt na vykácení dětského hřiště. Tiskovou zprávu nazval „zajištění průjezdnosti ulic“. Naznačuje, že naše životy jsou v akutním ohrožení, neboť ohybem ulic Sáňkařská a Bruslařská neprojedou vozidla integrovaného záchranného systému (zejména hasiči). Z toho dovozuje nutnost vykácet dětské hřiště a vozovku posunout.

Pokud je pravdou, že obloukem ulic Sáňkařská a Bruslařská neprojedou hasiči, je tomu tak již mnoho let. Nevěříme, že by radnice kritické ohrožení nechala tak dlouhou dobu bez řešení.

Je pravděpodobnější, že radnice se již průjezdnost IZS pokusila řešit pokutováním nelegálně parkujících aut, ale setkala se s nevolí občanů zde parkujících. Smířila se tedy s tím, že auta sice nestojí podle předpisů, ale hasičské auto se z jedné či druhé strany k potřebnému místu dostane, což je politicky průchodnější. Těžko tak lze mluvit o akutním ohrožení. Pokud by zde takové ohrožení bylo, jistě by radnice a městská policie nebyly tak dlouho nečinné.

2. Kácet se má, a to ještě víc, než jsme mysleli

Pan místostarosta v tiskové zprávě uvádí, že „občanům bylo podsunuto domnělé velké kácení zeleně“. Z aktualizovaného projektu přiloženého k tiskové zprávě zmizelo označení stromů které mají být pokáceny. Znamená to tedy, že se kácení již neplánuje? Bohužel ne.

Stačí se podívat na nový projekt a parkoviště na něm je zakousnuté do dětského hřiště hluboko přes místo, kde stojí téměř padesát let staré stromy, které dnes hřiště odstiňují i odhlučňují. Z přiloženého malého výřezu technické studie proveditelnosti je vidět, že všechny obvodové stromy mají i nadále padnout. Nejen ty na hřišti, ale i další po obvodu areálu bývalé školky. Stromy jsou vyznačeny téměř neviditelnými puntíčky (ač jejich koruny dosahují šířky až 12 metrů).

Koneckonců vykácení přiznává sám místostarosta o pár vět níže, kde tvrdí, že „[n]ejen, že dětské hřiště v tomto areálu zůstane, ale bude okolo něj doplněna i liniová zeleň.“ Pokud by se stromy nevykácely, nebylo by třeba doplňovat novou liniovou zeleň. 

3. Budeme moci parkovat u domu, když se vykácí stromy?

Bohužel ne. I pokud městská část vykácí všechny stromy, všechna naše auta se do ohybu Sáňkařská-Bruslařská nevejdou. Aby se udržela zvýšená průjezdnost, radnice bude muset začít pokutovat nelegálně parkující auta. Ve výsledku tak naopak ubude velké množství dnes obsazených „faktických“ parkovacích míst, a vykácením stromů se nahradí jen malá část z nich. Lidé dál nebudou mít kde parkovat, a navíc přijdeme o nádhernou zelenou část našeho sídliště.

Parkovací místa lze nalézt v širším okolí. Jen je pro mnohé z nás těžké přijmout, že aut stále ohromně přibývá a přichází doba, kdy nám nezbude než parkovat dál od domu. Otázkou je, jestli v té době už budou auta všude, nebo jestli ještě budeme mít svoje místa odpočinku. My i naše děti.

Pokud si myslíte, že stromy na naše sídliště patří, nezapomeňte podepsat petici.