Stromořadí tvoří 11 zdravých, vzrostlých stromů, lískový keř a souvislý pás nízkých keřů, které tvoří bariéru mezi dětským hřištěm a parkovacími stáními v ulicích Sáňkařská a Bruslařská. Toto stromořadí má být vykáceno a hřiště zmenšeno o více než 600 m2. Jaké stromy mají být pokáceny zjistíte zde.

Stromy poskytují útočiště dětem

Hřiště přiléhá k hostivařskému pracovišti Domu dětí a mládeže, Městské knihovně a k ordinaci dětské lékařky. Je hojně využívané. V době kroužků tu bývají i desítky dětí najednou, chodí sem před kroužkem, po kroužku, nebo čekají s rodiči na sourozence. Po zmenšení by byla jeho velikost nedostatečná. Jeho zmenšení a poničení je tak zcela nesmyslné.

Stromořadí tvoří zvukovou i vizuální ochranu před auty, která hřiště ze tří stran obklopují. Stromy i keře jsou významným herním prvkem. Děti si hrají ve větvích lísky i pod ostatními stromy. Stromy poskytují dětem třešně, lískové oříšky a žaludy, které rády sbírají.

Zmenšené hřiště zbavené všech stromů po jeho obvodu by bylo pouhým smutným torzem obklopeným ze všech stran auty. Nové stromy by pro zmenšenou velikost hřiště nebylo možné vysadit v dostatečném množství a jejich růst do původní výšky by trval mnoho desítek let.

Stromy chrání před sluncem, ochlazují vzduch a pohlcují hluk

Stromy poskytují vlahý stín v horkých letních dnech. V okolí není žádné jiné hřiště, které by tento komfort poskytovalo. Stromy ochlazují vzduch v okolí, z čehož těží i obyvatelé okolních domů.

Hřiště nevyužívají jen děti, ale též starší občané Prahy 15, kteří si sem chodí odpočinout. Poskytuje útočiště například před stále narůstající hlučností ulice Hornoměcholupská, která obtěžuje k ní přiléhající domy.

Vykácením stromů se parkování nevyřeší

Vzniklá parkovací místa by byla ihned obsazena a parkovací problém by nevyřešila. Není možné vytvořit parkovací místo pro každého přímo u domu. A to ani tehdy, pokud bychom vybetonovali všechny zelené plochy. Naše sídliště nebylo projektované na tolik aut. Dnes má auto téměř každá domácnost, často i několik. Počet aut se navíc stále prudce zvyšuje.

Je jisté, že postupným betonováním zeleně přijdeme o krásu našeho sídliště a současně si vůbec nepomůžeme, protože stále nebude kde parkovat. Aut bude stále násobně více, než parkovacích míst.

Řešení narůstající poptávky po parkovacích místech postupným betonováním zeleně považujeme za krátkozraké a hloupé. Problém parkování to nevyřeší, jen mírně odloží, a naše děti budou prožívat své dětství obklopené auty.

Podporujeme parkování na placeném parkovišti v Bruslařské (za 750 Kč měsíčně) a do budoucna stavbu podzemního parkoviště nebo parkovacího domu v této lokalitě.

Stromy nestojí v cestě hasičům

Projekt vykácení stromů je radnicí prezentován jako „zajištění průjezdnosti pro IZS“. Radnice tak vyvolává dojem, že tyto téměř 50 let staré stromy se přes noc postavily do cesty hasičům. Myslíme si, že to tak není. Podrobněji o tom píšeme v tomto příspěvku.

Závěr

Vykácení stromů na dětském hřišti by zničilo toto krásné místo na příští desítky let. Pokud chcete pomoci hřiště zachránit, podepište prosím petici. Petici je nově možné podepisovat i v prodejně Norma (Horolezecká 1).
Máte-li jakékoliv dotazy, nápady nebo připomínky, napište nám na info@zachranmehriste.cz.

Nejnovější projekt pana místostarosty. Stále počítá s vykácením všech stromů po obvodu hřiště. Už je ale neukazuje ani malými kolečky. Navíc mají být vykáceny i další stromy po obvodu areálu, nejen ty na hřišti.